אכיפת הסכם גירושין

 
חושבים שאם הצלחתם לחתום על הסכם גירושין, הסאגה הזו הגיע לסיומה?
לפעמים, הצדק עימכם, ואז, העתיד שלכם (בנפרד) יציב ורגוע...
אבל, לעיתים (לצערנו, לא רחוקות מידי,) מדובר בתחילתו של סיפור שונה לגמרי, שכן, אחד מהצדדים החתומים על ההסכם, בוחר שלא לעמוד בהתחייבויותיו ולהפר אותן, ובכך - גורם לצד השני נזקים מסוגים שונים!

במרבית הליכי הגירושין, גיבוש ועריכת הסכמי הגירושין נחשבים כמטרה בפני עצמה, שאליהם, חותרים בני הזוג ועורך הדין (או עורכי הדין) להגיע. היינו רוצים להאמין, כי, לפחות בעת החתימה על ההסכם, כל אחד מהצדדים מתכוון, בלב שלם, למלא את חלקו, כפי שהוא מפורט במסמך. אולם, כשהזמן חולף, הדרך החדשה שנפתחת בפני כל אחד מבני הזוג עשויה להשפיע על ההחלטות טרום ההסכם ועל הסכמתם לתנאים המעוגנים בו, וכך, לעיתים, אם במזיד ואם שלא במזיד, מופרות התחייבויות שונות המופיעות בהסכם הגירושין.
 

אכיפת הסכם גירושין והסיבות לכך כי החוק מתייחס להפרתו ברצינות רבה


מלכתחילה, מטרת אישור הסכם גירושין ע"י בית משפט היא להבטיח כי ההסכם נחתם בדעה צלולה, לאחר מחשבה וללא לחץ, כפיה או הפעלת השפעה כלשהי על אף אחד משני בני הזוג המעורבים בדבר, בדיוק כפי שנעשה בכל מסמך החייב לקבל תוקף משפטי (צוואה או חוזה, למשל). משכך, החוק מתייחס לאי מילוי כל תנאי או התחייבות המופיעים בהסכם גירושין כאל הפרת חוזה לכל דבר ועניין. יתרה מכך, הסכם הגירושין המאושר ע"י בית משפט לענייני משפחה, והוא מקבל תוקף של פסק דין, אינו נתפש כחוזה "רגיל" מן המניין, אלא כבעל מעמד משפטי גבוה יותר, בשל אישור בית משפט, הניתן לאחר בחינת ההסכמות שגובשו ע"י הצדדים הנוגעים בדבר. במקביל לכך, חלות על הסכמי גירושין דרישות חוזיות (בשל דיני חוזים) ודרישות דיוניות (החלות עליו בשל מעמד פסק דין בית המשפט שלו, שאותו הזכרנו קודם). תחולת כל אלה משליכה, בפועל, ישירות על אכיפת הסכם הגירושין, על ביטול הסכם גירושין ואף על אפשרות שינוי הסכם גירושין.
 

תביעת אכיפת הסכם גירושין


תביעות אכיפת הסכם גירושין ניתן להגיש לבית משפט לענייני המשפחה כל אימת שמתרחשת הפרה כלשהי. מאידך, תקיפת תחולת הסכם גירושין לצורך התנגדות לאכיפתו, תדרוש מהצד המתנגד לאכיפה נימוקים או נסיבות יוצאי דופן, על מנת שבית המשפט יחשוב על אפשרות דיון בהם. אמנם, מטבע הדברים, קיימים מקרים רבים המעידים כי הפסיקה דנה באפשרויות תקיפת הסכמי גירושין שאושרו על ידי בית משפט, אולם, ניכר כי היושבים בדין מהססים בנוגע לכך, ואינם ממהרים לפגום בערך המוחלט של קץ ההתכתשות המשפטית הנלווית למרבית הסכמי הגירושין. הסכמים, שלכשעצמם, אף הם, מהווים סוג הסדר סופי לסכסוך המשפחתי בין הצדדים. לאור כך, מובנת עמדתה של הפסיקה שאינה מאפשרת את מתן ההקלות למבקשים לבטל הסכם גירושין שנחתם, לשנותו או לפגוע באכיפתו ככתבו וכלשונו.
 

מדוע תידרש לכם עזרה מקצועית של עורך דין?


ישנם מקרים רבים בהם בטחון בצדקתכם עשוי להביא תוצאות טובות למדי, אולם, ככלל, בבית המשפט, ובמיוחד, בכל הנוגע להסכמי גירושין, ייצוג עצמי אינו הדבר החכם או הנכון לעשות. מסיבה זו, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום, בין אם אתם בצד המערער על הסכם הגירושין ובין אם אתם הצד המעוניין באכיפתו כמות שהוא.
 

תחומי התמחות

דיני משפחה

דיני משפחה ומעמד אישי

זוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים

הסכמים

הסכמים

יפוי כח מתמשך

יפוי כח מתמשך

צוואות וירושות

צוואות וירושות

 

פגישת ייעוץ

השאירו פרטיכם לתאום פגישה, בה נוכל לבדוק מהי דרך הפעולה המשפטית הטובה ביותר עבורכם.
משרד עו"ד דנה יצחק פיקר
ויצמן 42 (בית יתיר) כפר סבא 424716
נחל אלכסנדר 18 צור יצחק 4580800
טל': 074-708-71-22

פקס: 09-9670999
 
דוא"ל:  dana@dyp-adv.co.il
עיצוב גרפי: סטודיו עדנה ריקלין  •  מפת האתר  •  הצהרת נגישות