האם צריך עורך דין כדי להגיש תביעה שעניינה ניכור הורי

עורך דין לענייני גירושין

האם צריך עורך דין כדי להגיש תביעה שעניינה ניכור הורי

הליכי גירושין למרבה הצער כרוכים לעיתים במאבקים קשים בין בני הזוג. כחלק בלתי נמנע לעיתים, הסכסוך גולש גם לילדים. לפעמים, אחד ההורים מסית כנגד ההורה השני, ומטיח כלפיו האשמות, גינויים, קללות וכיוצא בזאת – וכל זאת בפני הילדים.

מהו ניכור הורי? לתופעה המשפטית הזו יש הסבר די פשוט ואינטואיטיבי להבנה. מדובר במקרים בהם אחד ההורים, או במצבים מסויימים שניהם, מסיתים את הילדים, במהלך תהליך הפרידה ביניהם או לאחריו, כנגד ההורה האחר. לכך כאמור קוראים בשפה משפטית ניכור הורי, כאשר ההורה המסית נקרא "ההורה המנכר" ואילו ההורה שמסיתים כנגדו נקרא "ההורה המנוכר".

בעוד שבעבר תלונות שהתקבלו בשם ילדים כנגד אביהם, או סירוב מצד ילדים להיות בקשר אחד עם הוריהם התקבלו מצד רשויות האכיפה בצורה אוטומטית כמעט, כיום המצב שונה מאוד.

איך מוכיחים ניכור הורי?

נטל ההוכחה ביחס לקיום ניכור הורי מוטל על ההורה שחש שמסיתים כלפיו. בתי המשפט קבעו בעבר שיש להוכיח טענת ניכור הורי באמצעות ראיות אובייקטיביות, היינו ממצאים שניתן לראות, לשמוע או להבחין בהם ולא באמצעות ראיות סובייקטיביות, היינו תחושות אישיות שההורה מרגיש אותן או חושד בהן ללא כל ביסוס חיצוני.

על כן, יש להיזהר ממצב בו ניגשים לבית משפט בטענת ניכור הורי ללא הוכחות חיצוניות, שכן בית המשפט עלול להיות לא סבלני ביחס לטענה זו, והתיק עלול להידחות עקב כך.

גורמי האכיפה מצד המדינה ובראשן מערכת המשפט עברה שינויים, וכיום מבינה את הנזקים הפוטנציאליים שעלולים לקרות לילדים בעקבות הסתה של אחד ההורים כנגד ההורה השני. בעקבות ראייה מחודשת זו של המציאות, המערכת המשפטית נכונה להתמודד עם התופעה בצורה מאוזנת ומפוקחת יותר, על ידי הטלת סנקציות שונות כלפי ההורה המנכר ובהן הוצאת צווים שונים כנגדו, הטלת קנסות, הליכי הוצאה לפעול, העברת משמורת, הכרזת נזקקות (ביחס לקטין), חיוב בהשתתפות בהליך טיפולי והדרכה הורית, הליכי בזיון בית משפט וכיוצא בזאת.

אחת מהסנקציות המרכזיות שבית המשפט יכול להטיל על הורה מנכר היא סנקציה כספית על ההורה המנכר. יש לכך השלכה עצומה על התנהלות ההורה שיכולה להוביל להפחתת דמי מזונות ותשלום פיצויים בגין נזק.

אם כן, נדמה שכיום המצב שונה לחלוטין ויש מה לעשות עם התופעה המכוערת והפוגענית הזו, ועקב כך חשוב לפעול במישור המשפטי ולקבל סעדים מתאימים מבית המשפט במקרה הצורך. לצורך קביעה של בית המשפט והכרעה בתיק, בית המשפט ייעזר בחוות דעת של איש מקצוע שידע לאבחן בצורה מהימנה מצבים של ניכור הורי.

בית המשפט יוכל אם כן להעריך בצורה הוגנת, בעקבות חוות הדעת, את עובדות המקרה הספציפיות ולתת החלטה שתשקף את טובת הילדים, שלמרבה הצער נמצאים בשני צידי המתרס וקלים להשפעות ומניפולציות שונות.

על כן, במידה שאתם מכירים אנשים הנמצאים בתהליך גירושין או פרידה, או נמצאים בהליך כזה בעצמכם – חשוב ביותר לזכור להשאיר את הילדים מחוץ לסיפור. ההשפעות הישירות והעקיפות המוטלות על ילדים בעת סכסוך בין הוריהם מעצבות את אישיותם ולכן חשוב למנוע מהם להיות צד לעניין.

לכן חשוב ביותר לא לתת לכעס, לעלבון ולעיתים לתחושת ההשפלה להוביל אתכם לפעול בצורה שתזיק בסופו של דבר לילדיכם וגם לעצמכם. במידה שאתם מעוניינים לשמוע עוד על היבט משפטי זה, או חושבים שאתם זקוקים לייעוץ, סיוע ועזרה – אתם מוזמנים לפנות אלינו וענו נדאג לספק לכם את כל המידע הנחוץ עבורכם.

עוד מאמרים

עורך דין לענייני גירושין

איך מונעים ניכור הורי?

איך מונעים ניכור הורי? איך מונעים ניכור הורי? ניכור הורי זוהי תופעה המתרחשת כאשר ילדים להורים גרושים או פרודים מפגינים יחס עוין וחוסר נכונות ליצירת

עורך דין לענייני גירושין

איך להתגונן מהאשמה על ניכור הורי

איך להתגונן מהאשמה על ניכור הורי  ניכור הורי היא תופעה ההולכת וגוברת בימים אלו. מדובר במצב בו הורה אחד מסית את הילדים המשותפים כנגד ההורה

הליך גישור במשפחה

איך מתחילים הליך גירושין?

איך מתחילים הליך גירושין? הליך גירושין יכול להיעשות בהסכמה או ללא הסכמה בין הצדדים, שכן במקרים רבים בני הזוג לא מצליחים להסכים לגבי הרצון להתיר

ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן