הסכם ממון

 
מאוהבים עד למעל קצות אוזניכם בבן / בת הזוג שלכם?
בטוחים ש ז ה ו, מצאתם את האדם שאיתו תרצו לבלות את שארית חייכם,
ומכאן, הכל יהיה רק פרחים, פרפרים וקשתות בענן?

אנחנו לא רוצים להוציא לכם (במיוחד לא כרגע, כשאתם בטוחים שהעתיד שלכם כולו ורוד) את הרוח מהמפרשים, אבל אחוז גבוה של הנישואין מסתיימים בגירושין. כך שבמיוחד אם אתם מגיעים לשותפות הזוגית הזו עם רכוש או כסף משלכם, חשוב שתקראו קצת על הסכם ממון בין בני זוג.
 

מהו הסכם ממון?


נישואין עלולים להסתיים בשתי דרכים אפשריות - גירושין או מוות של אחד משני בני הזוג. 
הסכם ממון הוא ההסכם המסדיר את עניין הממון במקרים בהם גירושין או מוות מנתקים את הקשר הזוגי. דבר חשוב שרבים נוטים להתבלבל בנוגע אליו הוא כי לא ניתן לקבוע בהסכם ממון הורשת רכוש שנעשית בהסכם שאינו צוואה, כולל הסכם ממון. לכן, רצוי לערוך צוואה, במקביל לעריכת הסכם ממון, זאת מאחר והסכם הממון עוסק במערכת היחסים הרכושית של בני זוג בעודם בחיים, כלומר, עוסקת באופן שבו הם יחלקו את רכושם במקרה של פקיעת הנישואין (פרידה), ואילו צוואה עוסקת בחלוקת רכושו של אדם לאחר שהלך לעולמו. לעיתים קרובות, הסכם ממון בין בני זוג חוסך מהצדדים הנוגעים בדבר את ההליכים המשפטיים המיותרים והיקרים, שכן, ההסכם עצמו נוקב באופן שבו יש צורך לנהוג במקרה של פרידת בני הזוג.
חשוב גם לדעת, כי הסכמי ממון לזוגות נשואים (או לזוגות שעומדים להינשא) צריכים להיות מאושרים על ידי בית המשפט.
 

מקרים בהם חשוב לערוך הסכם ממון לפני הנישואין או במהלכם

 
על מנת להימנע מהליכים משפטיים לא נעימים או לחסוך התדיינויות מיותרות בבתי משפט, קיימים מספר מקרים שבהם לא קיים כל ספק בצורך בעריכת הסכם ממון בין שני בני הזוג הנישאים / נשואים:

במקרים בהם אחד ממבני הזוג מקבל נכס במתנה מהוריו, והם מעוניינים, כי במקרה של גירושין, הנכס יישאר ברשותו והוא לא יצטרך לחלוק בו עם בן או בת הזוג.
בזוגיות שנייה (פרק ב'), וזאת, על מנת להבטיח את זכויותיהם של הילדים מהנישואין הקודמים ברכוש ובממון.
כאשר קיים חוסר איזון במצבם הכספי של בני הזוג והצד שמביא איתו נכסים רוצה להבטיח כי הנישואין הללו אינם מתרחשים אך ורק מהסיבה הכלכלית
במקרים בהם בני הזוג ריאליים ויודעים כי גירושין הם גם אופציה מתקבלת על הדעת לסיום הנישואין, ולכן, הם משתמשים בהסכם ממון על מנת להסדיר את יחסי הממון ביניהם כאשר אחד מבני הזוג נמצא בסיכון מפני נושים, ויש צורך להגן על רכוש משותף או על רכוש בן / בת הזוג.
 

מדוע נדרשת עזרתו המקצועית של עורך דין בעת עריכת הסכם ממון?


בנוסף למורכבות עריכתו של ההסכם שאותה הזכרנו קודם, שמצריכה, בחלק מהמקרים, מעורבות של עורך דין, הסכמי ממון דורשים אישורים רשמיים של בית משפט לענייני משפחה, בית הדין הדתי הרלוונטי לבני הזוג או אישור נוטריון, לפי סוג ההסכם. עורך דין מומחה בתחום יחסוך לכם את כל הבירוקרטיה והניסוי והטעיה שעלולים להיות מנת חלקכם, אם תתעקשו לערוך הסכם כזה בכוחות עצמכם.
 
 

תחומי התמחות

דיני משפחה

דיני משפחה ומעמד אישי

זוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים

הסכמים

הסכמים

יפוי כח מתמשך

יפוי כח מתמשך

צוואות וירושות

צוואות וירושות

 

פגישת ייעוץ

השאירו פרטיכם לתאום פגישה, בה נוכל לבדוק מהי דרך הפעולה המשפטית הטובה ביותר עבורכם.
משרד עו"ד דנה יצחק פיקר
ויצמן 42 (בית יתיר) כפר סבא 424716
נחל אלכסנדר 18 צור יצחק 4580800
טל': 074-708-71-22

פקס: 09-9670999
 
דוא"ל:  dana@dyp-adv.co.il
עיצוב גרפי: סטודיו עדנה ריקלין  •  מפת האתר  •  הצהרת נגישות