משמורת משותפת

משמרת משותפת

משמורת משותפת

 

מתכוונים להתגרש כשאתם הורים לילדים?


למרות שנראה כי ענייני הרכוש הם העלולים להוות את סלע המחלוקת העיקרי שלכם, לעיתים קרובות, דווקא ענייני משמורת וחלוקת זמני שהות הם אלה שגורמים לבני הזוג המתגרשים לעלות על הבריקדות וסוגרים אופציה לכל ניסיון לנהל את הליך הגירושין באופן ידידותי.

קל מאד להבין את האמוציות הכרוכות בהתפרקותה של זוגיות, שלא לדבר על התפרקותה של משפחה. לכן, אין זה מפתיע, כי הנושא החשוב ביותר בהליך כזה, הוא עתידם של הילדים. אבל אנחנו לא מדברים על העתיד הרחוק העוסק בהליכה לצבא או לאוניברסיטה, אלא בעתיד הקרוב – עם מי הילדים יגורו, מי יהיה האחראי על קבלת החלטות מסוימות, כיצד יחולקו זמני שהות וכן הלאה. למרות המודעות לאמוציות שפועלות במלוא המרץ בהליכי הגירושין, קשה להימנע מנפילה ב"סדקים" האמוציונאליים הללו. כיצד, בכל זאת, מצליחים ליישר קו בעניין משמורת?
 

משמורת משותפת


עד לפני זמן לא רב, כמעט בכל מקרי הגירושין בהם נמצאו ילדים בתווך, ילדים אלה עברו למשמורתה המלאה של האם, במיוחד כאשר מדובר בקטיני קטינים (בגילאים 0-6), שאז מתקיימת חזקת הגיל הרך. חשוב לציין, כי מדובר על משמורת פיזית, וכי גם כאשר נקבעת משמורת פיזית אצל אחד ההורים, ההורה השני נשאר האפוטרופוס הטבעי של הילד. בשנים האחרונות, נפוץ הסדר חדש הגורס משמורת משותפת של האם והאב על הילדים, שמהותו, למעשה, חלוקה שווה של זמני השהות באופן שיווני של שני ההורים, בכל הנוגע לילדיהם. הסדר משמורת משותפת מאפשר לילדים ליהנות מנוכחותם של שני ההורים בחייהם, בה במידה שהוא מאפשר לכל אחד מההורים ליטול חלק ולהיות מעורב בחיי הילדים. בפועל, פירוש הדבר, כי כל אחד מההורים מעורב באופן מלא בחיי הילד, וכל החלטה משמעותית המתקבלת בנוגע אליו, תתבצע אך ורק בהסכמת שני ההורים.


האם המשמורת המשותפת פוטרת את האבות מתשלום המזונות?

מאז פסיקת בג"ץ בפסק דין בע"מ 919/15, המיתוס הרווח בציבור (בדומה להיגיון הישר) גורס כי משמורת משותפת מלווה בביטול תשלום דמי מזונות ילדים. זאת, מאחר ובמקרים כאלה, נטל ההוצאות על הילדים מתחלק בין שני ההורים בצורה שווה. פסיקת בג"צ הפכה את הקערה על פיה בכל נושא המזונות במקרים בהם חולקים הורים משמורת משותפת, וכיום, נדרשים, בין היתר, מס' קריטריונים על מנת להביא לביטולם של דמי המזונות: שהילדים יהיו מעל גיל 6, שהכנסות ההורים תהיינה זהות, שיתוף פעולה בין הצדדים ועוד. כמובן, שחשוב לזכור כי נושא המזונות הוא מורכב ואין המדובר בשחור ולבן וכל מקרה ייבחן לגופו.
 

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין מגשר בעת גיבוש משמורת משותפת?

הסוד לגירושין רגועים טמון בנכונותם של שני הצדדים לתקשר ביניהם באופן נינוח, הגיוני ומתוך הרצון למצוא פתרון אמיתי למצב שנוצר. התחמשות בעורך דין לוחמני, שנים של הליכים והצקות הדדיות בבתי המשפט ורצון לפגוע בצד השני, ולא משנה מה יהיה המחיר, הם בדיוק האנטי-תזה לכך, שלא לדבר על כך שהם עלולים ליצור אצל הילדים צלקות נפשיות, שבמקרים רבים, גם הזמן לא יביא להחלמתן המלאה. רצוי, בשל כך, לשלב בהליך גירושין אף אנשי מקצוע והליכים נוספים, כגון הנחיית הורים, טיפולים רגשיים לילדים וכד', וזאת, על מנת להעניק להורים ולילדים את כל הכלים הנדרשים להם להתמודדות עם פירוק המשפחה.

עוד מאמרים

כיצד מתרחש ניכור הורי מצד האם?

כיצד מתרחש ניכור הורי מצד האם?

ניכור הורי מצד האם כיצד מתרחש ניכור הורי מצד האם? בכדי לדעת כיצד מתרחש ניכור הורי מצד האם, תחילה חשוב להבין מהו בכלל ניכור הורי?

איך מונעים ניכור הורי?

איך מונעים ניכור הורי?

איך מונעים ניכור הורי? איך מונעים ניכור הורי? ניכור הורי זוהי תופעה המתרחשת כאשר ילדים להורים גרושים או פרודים מפגינים יחס עוין וחוסר נכונות ליצירת

ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן